Drone Racing

Wyścigi dronowe (ang. drone racing) są stosunkowo młodą i bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportu zarówno w Europie jak i na świecie. Według FAI (Fédération Aéronautique Internationale Międzynarodowa Federacja Lotnicza) jest to najszybciej rozwijająca się dyscyplina sportu na świecie. Rok do roku organizowane są liczne ligi o zasięgu lokalnym, krajowym jak i międzynarodowym. Wyścigi te zrzeszają ogromne grona pasjonatów modelarstwa dronowego bez podziału na wiek, płeć czy kraj pochodzenia.

Edycja 2019 Pucharu Świata FAI Drone Racing F9U była najbardziej ekscytującą edycją z tej serii z setkami pilotów biorącymi udział w 23 zawodach (Challenger Series) na całym świecie.

W 2019 roku rozpoczęto nową serię wydarzeń Masters, które mają przyciągnąć elitarnych pilotów dronów z całego świata. Nowa seria Masters była częścią Pucharu Świata FAI Drone Racing i była prowadzona jako dodatek do istniejącej serii Challenger. Kulminacją sezonu 2019 był wielki finał FAI World Drone Racing Championship, który odbył się w Xiangshan Ningbo w Chinach w dniach 1114 grudnia najbardziej emocjonujące zawody wyścigów dronów roku. W finałach wzięła udział polska Kadra Narodowa wyłoniona we wcześniejszych eliminacjach i zawodach krajowych.

W 2019 roku FAI dodała także Drone Soccer do swojego Kodeksu Sportowego jako klasę tymczasową. Pierwszy pokazowy międzynarodowy turniej odbył się w Korei, jako część 2019 FAI Jeonju World Drone Masters.

Drone Racing F9U 2022

Drone Racing F9U 2022 to cykl wyścigów z serii Puchar Polski F9U oraz Mistrzostwa Polski F9U 2022 organizowanych przez WDPO w roku 2022. Każdy z Pucharów Polski odbył się w innym mieście a zwieńczeniem tych zmagań był wielki finał Pucharu, który odbył się na Krakowskich Błoniach. Sezon wyścigów zamknęły Mistrzostwa Polski Dronów Wyścigowych, które odbyły się w gliwickiej hali Arena. Były to pierwsze Mistrzostwa Polski zorganizowane w hali a dodatkowo pierwszy raz zawodnicy ścigali się po ciemku przy oświetlonym torze. Po Mistrzostwa Polski F9U Dronów Wyścigowych została wyłoniona kadra zawodników reprezentujących Polskę na zawodach za granicami kraju.

Więcej o każdych zawodach, które odbyły się w roku 2022 przeczytasz w zakładce Drone Racing F9U klikając na wybrane wydarzenie.

Co to takiego drony wyścigowe FPV?

First Person View, lub FPV – czyli wyścigi dronów, to sport, w którym uczestnicy kontrolują „ drony ”, wyposażone w kamery, podczas gdy mają na głowie specjalne gogle pokazujące obraz z kamery na żywo z dronów. Podobnie jak w przypadku pełnowymiarowych wyścigów lotniczych, celem jest jak najszybsze ukończenie ustalonej trasy. Wyścigi dronów rozpoczęły się w Niemczech w 2011 roku a latanie FPV (widok z pierwszej osoby) oznacza, że piloci widzą tylko to, co widzi dron.

Wyścigi dronowe (ang. drone racing) są stosunkowo młodą i bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportu zarówno w Europie jak i na świecie. Według FAI (Fédération Aéronautique Internationale – Międzynarodowa Federacja Lotnicza) jest to najszybciej rozwijająca się dyscyplina sportu na świecie. Rok do roku organizowane są liczne ligi o zasięgu lokalnym, krajowym jak i międzynarodowym. Wyścigi te zrzeszają ogromne grona pasjonatów modelarstwa dronowego bez podziału na wiek, płeć czy kraj pochodzenia.

Zobacz poniżej relacje z zawodów w ogólnopolskich mediach