Długo wyczekiwane wydarzenie – Finał Droniady GZM pt. “Trzeci Wymiar Miast” odbyło się na lotnisku Muchowiec w środę (29 czerwca). Na uczestników w tym dniu czekało wiele interesujących pokazów, stanowisk z firmami z branży dronowej oraz możliwość wysłuchania wywiadów z zaproszonymi gośćmi i paneli dyskusyjnych z ekspertami.

Czym jest Trzeci Wymiar Miast?

Trzeci Wymiar Miast to wydarzenie, które ma na celu promowanie technologii dronowych, które mogą być wykorzystane w miastach oraz prezentacje stanowisk Instytucji specjalizujących się w branży dronowej. Podczas wydarzenia miały miejsce debaty, spotkania z przedstawicielami miast oraz pokazy dynamiczne z zastosowaniem dronów.

Droniada GZM „Trzeci wymiar miast”- Przebieg wydarzenia

Na uczestników wydarzenia oraz obecnych gości czekało wiele ciekawych pokazów, m.in pokaz akcji poszukiwawczo-ratowniczej z wykorzystaniem dronów, podczas której zaprezentowane zostało poszukiwanie osoby zaginionej przy użyciu drona z kamerą termowizyjną i kamerą zoom. Dron wskazał miejsce przebywania osoby zaginionej podczas symulacji warunków, kiedy dotarcie oddziału ratunkowego do osoby poszkodowanej jest utrudnione i dostarczy na miejsce wypadku defibrylator. 

 

Kolejny pokaz zaprezentowała firma Dronpol. Był to pokaz drona do pomiaru smogu czyli tzw. misji antysmogowych, które realizowane są często w metropolii śląskiej w tzw. okresie grzewczym. Zaprezentowana została misja pomiarowa z użyciem dronów wyposażonych w najnowocześniejsze sensory mogące wykryć spalanie odpadów i innych substancji nie dopuszczonych do przetwarzania termicznego w instalacjach do tego nie przeznaczonych. Z każdej sesji pomiarowej firma Dronpol dostarcza geo-raport dokumentujący podjęte działania.

Prezentacja systemu MapAir –  system opracowany przez LTA Design w ramach projektu badawczo rozwojowego, współfinansowanego ze środków unijnych.  System wykorzystał sieć sensorów do stworzenia trójwymiarowej mapy powietrza. Pokaz przedstawiał tzw. rój sześciu dronów, które zlokalizowały hotspoty czyli miejsca, w których dochodzi do zatruwania powietrza.

Na scenie natomiast odbyły się rozmowy z ekspertami, dzięki którym wiele osób mogło zaczerpnąć wiedzy na tematy dotyczące:

  • Przyszłości medycznych usług dronowych w miastach, których moderatorem był Marcin Dziekański, Sławomir Huczała, Joanna Zębala Sławomir Strzykowski, Tomasz Motyl. Podczas Debaty zostały przedstawione zagadnienia takie jak: zastosowanie specjalnie, akcje Search and Rescue oraz medyczny transport dronowy z perspektywy uczestników rynku dronowego.
  • Drony jako narzędzie do ochrony środowiska, których moderatorem był dr. Michał Jaśniok, Dariusz Wójtowicz, prezydent miasta Mysłowice, nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski,Mariusz Sumara, Zbigniew Gorol. Dzięki doświadczeniu, przedstawiciele służb porządku publicznego miały okazje wyrazić swoje obserwacje oraz poglądy odnośnie zastosowań dronów w środowisku.
  • Debata w języku angielskim, na której uczestniczyli: Jacek Woźnikowski, Sandra Melo, Biuro Rozwoju Miasta, Teresa Lublińska. Debata miała na celu opisanie Barier rozwoju usług dronów w miastach.

Po pokazach odbył się finał Droniady GZM czyli ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. W tegorocznej edycji udział wzięło 9 zespołów, które zmagały się w różnych kategoriach. Ostatecznie I miejsce zdobył gliwicki zespół High Flyers wspierany przez partnera wydarzenial, firmę DRON.edu.pl z Gliwic. Serdecznie gratulujemy wygranej!

Na lotnisku odbyły się pokazy dynamiczne i statyczne firm takich jak: Under Ant, BZB UAS, ILOT, Sopockie WOPR, Flytronic, Farada, DRON.edu.pl, Spartaqs, Dronpol, Aviation Project, Politechnika Śląska, LTA Design, Aeromind. Firmy zaprezentowały swoje stanowiska oraz rozwiązania dronowe!

Podczas przerwy w trakcie wydarzenia zaprezentowane zostały również pokazy dronów wyścigowych fpv, których piloci odbyli trening na przygotowanym torze wyścigowym. Jedną z grup pilotów dronów wyścigowych był Team FailSafe, który również wspierany jest przez partnera wydarzenia.

Serdeczne podziękowania dla organizatorów wydarzenia: Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii GZM, Instytutowi Mikromakro oraz World Drone Pilots Organization za wsparcie podczas trwania całego wydarzenia.